Kayıt ol  |  Giriş
NotOku'yu +1'le
Ders: Perakende Müşteri İlişkileri ve Yönetimi      Ünite 7      27 Aralık 2010 Ara     

Müşteri Bilgisi Toplama

Müşteri Veritabanı

Pazar segmentleri oluşturmak için müşteriyle ilgili demografik ve psikografik verilerden oluşur. Müşterinin yaptığı bütün geriye dönük satın alımlar, müşteriye yollanan broşür, yapılan telefon konuşmaları, web sitesi ziyareti, mağaza içinde yapılan araştırmaları içeren tüketici ile yaşanan etkileşimin kaydı, tüketicinin hangi rengi, markayı, tadı sevdiği ile ilgili tercihlerinden oluşur. Müşterinin pazarlama etkinliklerine geribildirimi hakkında bilgi sağlayan bir analizdir.

Müşteri Bilgisini Tanımlamak

Perakendecinin kartını kullanarak mağazadan ürün satın alan müşteri, katalog ya da internetten alışveriş yapanlar için veri tabanı yapılandırmak nispeten kolaydır. Faturadaki müşteri bilgileri önemli bir kaynaktır. Bunun yanı sıra, mağazanın içinde nakit, çek ya da Visa/Master card ile alışveriş yapan müşterileri tanımlamak daha zordur.
Bu tür müşterilerden bilgi alabilmek için şu yöntemler kullanılır:
– Müşteri bilgilerini kendilerine sormak
– Alışveriş kartı vermektir.

Bu alışveriş kartları akıllı kart olarak isimlendirilen, bankacılık, finans gibi sektörlerde de rahatça kullanılabilen birçok uygulama ve bilginin üzerinde saklanabildiği kartlardan da oluşabilir. Örneğin, Renault’un Renault Smart Card Projesi akıllı kart uygulamasına örnektir. Bu karta sahip kullanıcı, servise gittiğinde, kartta yüklü olan ve araçla ilgili hizmetleri öğrenebilmekte, müşteriye ait bilgilerin tekrar istenmesine gerek kalmadan sistemde görüntülenerek güncelleme de kolayca yapılabilmektedir. Bu tür kartlar müşteri sadakatine yönelik puan toplama, ekstra servis hizmetleri ve avantaj çalışmalarını hayata geçirilebilmektedir.

Gizlilik ve CRM Programları

Gizlilik, bir bireyin ya da kurumun, kişisel veya kurumsal bilgisinin ne zaman ve nasıl açıklanacağını, bu bilgilerin kim tarafından toplanabileceğini, saklanabileceğini ve nasıl kullanılacağını kontrol edebilmek hakkıdır. Ciddi ve doğru hazırlanmış bir gizlilik ilkeleri bildirisi müşterilerin güvenini kazanmayı sağlayacaktır (Etkileşimli Pazarlama Terimleri Sözlüğü).

İnternet

Örnek bir gizlilik ilkesi sayfası için Message Marketer’ın gizlilik ilkelerinin yer aldığı http: // messagemarketer. com/site/09/asp adresine bakabilirsiniz.