Kayıt ol  |  Giriş
NotOku'yu +1'le
Ders: Halkla İlişkiler Yazarlığı      Ünite 2      12 Şubat 2011 Ara     

Haber Giriş Teknikleri

Haber yazısının ilk paragrafı, haber girişini, başka bir kullanım biçimiyle “flaşı” oluşturur. Genellikle birkaç cümle ve yaklaşık 30 kelimeden oluşur. Haberin ilk cümlesi, her zaman tutamaç görevi görmeli, ilgi çekmeli ve okura haberi okutmalıdır. Haber giriş cümleleri, değişik tekniklerle yazılabilmektedir. Bir halkla ilişkiler yazarının, basın bülteni oluştururken, kurum ya da firmasının özelliklerini ve basın bülteninin içeriğini de düşünerek, hazırladığı bülten haberine bu giriş tekniklerinden uygun olan biriyle başlaması yararlı olacaktır.

Tanımlayıcı Giriş Tekniği

Haberin en önemli öğesinin “kim” ve “ne” sorusu olduğu durumlarda bu teknikle habere başlanılır.

Tanımlayıcı Giriş Tekniği İle Yazılan Haber Girişi Örneği

Amerika’da bu yıl altıncısı düzenlenen şampiyonada Grand Kayak Okulu’nun oluşturduğu Türkiye Snowboard Milli Takımı sürpriz başarı elde etti…

Özetleyici Giriş Tekniği

Haberin birkaç öğesinin birden önemli olduğu durumlarda kullanılır. Bu girişte haber özetlenir ve okur, haberin tamamını okumaya davet edilir. Özetleyici giriş yapmak, düz bir haber metni yazarken en çok tercih edilen yöntemdir. Bu giriş yönteminde, haberdeki en önemli unsurları öne çıkarmak söz konusudur. Özetleyici girişin temel özelliği, önemli birçok unsurun cevabını sunmasıdır.

Özetleyici Giriş Tekniği İle Yazılan Haber Girişi Örneği

“Özel tedavi yöntemleri geliştiren Amerikan Nöroloji Vakfı araştırmacıları, migreni önleme ve tedavide bir adım daha attılar. ABD’deki kadınların yüzde 18’i ve erkeklerin yüzde altısında migren hastalığı tespit edildi…”

Genelleyici Giriş Tekniği

Haberde konuya daha genel bir ifadeyle girişte bulunulur. Haber konusu daha sonra anlatılır. İlk cümle, genellikle, haberin ne olduğunu tanımlamaz.

Genelleyici Giriş Tekniği İle Yazılan Haber Girişi Örneği

“Başarının yolu eğitim ve tecrübeden geçiyor. Belli ‘elit’ okulları bitirmeden uluslar arası alanda kariyer yapmak da çok zor. New York Times’ta yer alan bir haber bunu açıkça ortaya koydu…”

Ayrıntı Giriş Tekniği

Haberde geçen bir ayrıntının ön plana çıkarılmasıdır.

Ayrıntı Giriş Tekniği İle Yazılan Haber Girişi Örneği

“Dünyanın önde gelen yatırım bankalarından Merill Lynch’in hazırladığı ‘Dünya Zenginlik Raporu’na göre, şu anda yeryüzünde serveti 1 milyon doları aşan tam 7 milyon 200 bin kişi var…” New York Times’ta yer alan bir haber bunu açıkça ortaya koydu…”

Öyküleyici Giriş Tekniği

Haber olayının tam ortasından başlanarak haberin öykülendiği bu girişte, okur kendilerini birden olayın tam ortasında bulmaktadır.

Öyküleyici Giriş Tekniği İle Yazılan Haber Girişi Örneği

“Nihan(19) ile Ali(20) henüz hayatlarının baharındaydı. Tanıştıkları gün neşe içinde motosikletle gezen, sanki korkunç kaderlerini önceden sezerek anı fotoğrafı çektiren iki genci, şanssız bir kaza sonucu ölüm ayırdı…” Ayrıca; zıt giriş tekniği, karma giriş tekniği, okur hitaplı giriş, soru giriş tekniği, alıntı giriş tekniği gibi haber giriş teknikleri de kullanılabilmektedir.