Kayıt ol  |  Giriş
NotOku'yu +1'le
Ders: Davranış Bilimlerine Giriş      Ünite 12      23 Temmuz 2011 Ara     

Algı Yanılmaları

Algının yukarıda açıkladığımız özellikleri, daha önce de belirttiğimiz gibi, günlük yaşam açısından büyük önem taşır. Örneğin, algımızın değişmezlik özelliği olmasaydı, bir kez gördüğümüz bir nesneyi bir başka koşul altında gördüğümüzde tanımamız; örgütlenme özelliği olmasaydı belki de nokta ve çizgilerden başka bir şey görmemiz mümkün olmazdı.

Müller-Lyer illüzyonu

Bununla birlikte, algımızın özellikleri zaman zaman gördüklerimizi yanlış değerlendirmemize, yani algı yanılmalarına da yol açabilmektedir. Örneğin, Şekil 12.3’de gördüğünüz çizgilerin uzunlukları eşit olmasına rağmen, alttaki çizgi bize üsttekinden daha uzunmuş gibi görünür. Müller-Lyer illüzyonu olarak bilinen bu algı yanılması, çizgilerin ucundaki okları çizgilerin bir parçası olarak algılama eğilimimizden kaynaklanır. Birbirine yakın olan uyarıcıları birlikte algılama eğilimi ise, algımızın örgütlenme özelliğinin sonucudur. Örnek olarak verdiğimiz Müller-Lyer illüzyonunun yanı sıra, algının özelliklerinden kaynaklandığı bilinen pek çok algı yanılması vardır.

Sıra Sizde

Algı yanılması nedir? Algı yanılmaları nereden kaynaklanır? Siz de benzer bir yanılma yaşayıp yaşamadığınız düşünerek kendi yaşamınızdan örnekler bulmaya çalışınız.