Kayıt ol  |  Giriş
NotOku'yu +1'le
Ders: Özel Öğretim Yöntemleri      Ünite 4      2 Nisan 2011 Ara     

Alan Gezileri ve Araştırmaları

Çocuklar, çevre gezileriyle öğrenme ufuklarını genişletirler. Öğrenmenin öğretmenle ve sınıfla sınırlı olmadığının en değerli fırsatlardan birisi alan gezileri ve araştırmalarıdır. Alan gezileri, çocuklar için doğal öğrenme laboratuarlarıdır. Geziler, bazen sınıfta çalışılan bir konunun pekiştirilmesi için sınıf çalışmalarının sonunda gerçekleştirilir, bazen de sınıf çalışmalarının bir parçası olarak programın bütünlüğünü sağlayacak şekilde çalışma sırasında gerçekleştirilir. Çocukların gezi öncesinde ve gezi sonrasındaki gözlemlerinin alınması, geziyle ilgili sorumluluklar üstlenmeleri (veri, kaynak toplama, fotoğraf çekme, röportaj yapma, vb. ), çocukların bu süreçten etkili bir şekilde yararlanmalarını sağlar. Geziler çocuklara yerinde, kaynağından bilgi sağladığından çocuk için anlamlıdır ve somut öğrenme fırsatı sunar.

Ayrıca, yanında annesi, babası olmadan kendi sosyal çevresi olan arkadaşlarıyla beraberce nitelikli zaman geçirmesine olanak veren özel bir deneyimdir. Çocuklar yaptıkları alan gezileri sırasında hem eski bilgilerini gözden geçirme fırsatı bulurlar, hem de yeni keşifler için uyarılmış olurlar. Alan gezileri sadece çocukların toplu olarak arabalara bindirilerek okulun dışındaki yerlere götürülmesinden çok daha anlamlı ve eğitsel değeri çok yüksek bir etkinliktir. Bu etkinliğin beklenen olumlu katkıları, ancak öğretmenlerin gezi sürecini dikkatle planlaması ve uygulamasıyla gerçekleşebilir. Alan gezileri çocuklar için sadece bilgi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda farklı yerlerde nasıl davranılması gerektiği konusunda da sosyal davranış alışkanlıklarının kazanılmasına da olanak sağlar.

Örneğin, bir kütüphanede sessiz olunması gerektiği, kitap ödünç almak için yapılan işlemler, müzeye girerken bilet almak gerektiği vb.

Gezi yönteminin uygulanmasında aşağıdaki ilkelere uyulması gerekir:
– Gezinin amacını mutlaka aileye ve çocuklara açıklayın.
– Çocuklara gitmek istedikleri yerleri ve nedenlerini sorun.
– Gezi öncesi çocukların o yerle ilgili olası tahminlerini alın, resim yaptırın; gezi sonrasında önceki görüşlerini yeniden gözden geçirmelerini sağlayın.
– Gezi sırasında çocukları veri…bilgi, kaynak toplaması için yönlendirin. Gezi dönüşünde mutlaka geziyle ilgili bir tartışma zamanı ayırın. Çocukların en çok etkilendiği şeyleri öğrenmeye çalışın.
– Bazı gezilere aileleri de davet edin.
– Çalıştığınız konuyla ilgili alan gezisi yapabileceğiniz yerlerin listesini oluşturun ve mutlaka o yere önce siz gidin ya da ayrıntılı bilgi alın.
– Gezi sırasında çocukların emniyetini sağlamak önemlidir. Yaka kartı takın, kartta çocuğun adı, okulu, gerekli telefon numaraları bulunsun. Ancak emniyeti sağlarken çocukların rahatça hareket etmelerini de engellemeyin. Müzede el ele yürümek ya da arka arkaya sıra olmuş şekilde sıradan ayrılmadan yürümelerini ve hiçbir şeye dokunmalarına izin vermemek gibi engelleyici tavırlar çocukların geziden zevk almamasına neden olur.
– Bir gezi arşivi oluşturun. Çocukların, zaman zaman yapılan gezilerle ilgili fotoğrafları, oralardan toplanan dokümanları yeniden gözden geçirmelerini sağlayın.
– Müze, kütüphane, postane, yerel yönetimler, tarihi yerler, orman, havuz, anahtarcı, ayakkabı tamircisi, matbaa, fotoğrafçı, büyük marketler, araba tamircisi, döşemeci, kırtasiyeci, gar, hava alanı, boyacı, manifaturacı, aktar, okul, spor salonu, terzi, sera vb. yerler çocuklar için araştırma alanları olarak değerlendirilebilir.