Kayıt ol  |  Giriş
NotOku'yu +1'le
Ders: Stratejik Yönetim      Ünite 11      24 Ekim 2009 Ara     

11. Stratejinin Uygulanması: Örgütsel Yapı ve Kaynak Dağılımı

Ses Klibi: Bu ses klibini oynatabilmek için Adobe Flash Player (Version 9 veya üzeri) gereklidir. Güncel versionu indirmek için buraya tıkla Ayrıca tarayıcında JavaScript açık olmalıdır.

Bu ünitede stratejinin uygulanmasında örgütsel yapının önemine, örgütsel yapı geliştirme ve uygulama nedenlerine, örgütsel yapıyla stratejilerin uyumlaştırılmasına, örgütsel yapı türlerine ve stratejik alternatiflerle örgüt yapıları arasındaki ilişkilere, kaynak dağılımının tanımı ve önemine, kaynak dağılımıyla strateji arasındaki ilişkilere, dikkate alınacak araçlara, bütçeleme yöntemlerine ve küçük ve orta ölçekli işletmelerle yatırımlarını çeşitlendirmiş büyük ölçekli kuruluşlardaki kaynak dağılımına değinilmektedir.

Amaçlarımız

Bu üniteyi okuduktan sonra;
– Stratejinin yaşama geçirilmesi için en uygun örgütsel yapı nasıl belirlenir?
– Başlıca örgütsel yapılarla, örgütsel yapı geliştirme ve bu yapıyı stratejiye uygulamanın nedenleri nelerdir?
– İşletme kaynakları neleri kapsar?
– Kaynak dağılımı ana şirket, işletme ya da stratejik iş birimi düzeyinde ve fonksiyonel düzeyde nasıl belirlenir? sorularını yanıtlamak için gerekli bilgi ve becerilere sahip olabileceksiniz.

Logo yazılım Rusya’ya yönelip yüzde 50 büyüyecek…

Logo Yazılım, yurtdışına yönelerek yüzde 50 büyüme hedefliyor. Gözünü Rusya’ya diken Logo Yazılım, burada kendi şirketini kurarak, etkin olmayı planlıyor. Şirketin Ürün ve Teknoloji Geliştirme Genel Müdür Yardımcısı Turgay Aytaç, yılsonu itibariyle şirketin 14-15 trilyon lira ciro hedeflediğini belirterek, bunun yüzde 15-20’sinin yurtdışından elde edileceğini bildirdi. Aytaç aynı zamanda, yılbaşında şirketin yüzde 700 oranında bedelsiz verme potansiyeli bulunduğunu da söyledi. Rusya’nın ekonomisinin büyüyen yegâne ekonomilerden biri olduğunu söyleyen Logo Yazılım Ürün ve Teknoloji Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Turgay Aytaç, Rusya’da bir şirket kurarak faaliyet göstermek istediklerini açıkladı. Aytaç, “Rusya’nın ekonomisinin büyüme potansiyeli var. Burada kendimiz faaliyet göstereceğiz. Bayi kanalıyla değil, şirket kurarak orada etkin olmak istiyoruz. Bu projeyi bu yıl içinde hayata geçirmeyi düşünüyoruz” dedi.

Rusya’yı tercih etmelerinin ana nedeninin, ülkenin büyüme potansiyelinin yanında, Türkiye’ye yakınlığı olduğunu da dile getiren Aytaç, bu ülkeye yazılım satacaklarını ve yatırımın maliyetinin şirketin özkaynaklarından karşılanacağını da vurguladı. Rusya’da bayilerinin bulunduğunu da hatırlatan Aytaç, 200’ün üzerinde Logo istasyonunun bulunduğunu, bu ülkenin dışında Kazakistan, Azerbaycan ve Türkmenistan’ın da şirketin faaliyet alanı içinde bulunduğunu kaydetti. Bunların dışında, Romanya’da bir danışmanlık şirketiyle ortak bir şirketlerinin bulunduğunu belirten Aytaç, Bulgaristan’daysa bir bayiyle birlikte yeni başlayan operasyonlarının olduğunu ifade etti.

“Hedeflediğimiz coğrafya, Doğu Avrupa ile Batı Asya dediğimiz Avrasya coğrafyası” diyen Aytaç, toplamda 120 bin lisanslı kullanıcılarının bulunduğunu söyledi. Bunların 110-120 adedinin en büyük ürünü kullandığını belirten Aytaç, proje gelirinin ise 250-300 bin dolar olduğunu anlattı. Aytaç, en son 600 bin dolarlık İstikbal yatakları projesini aldıklarını da sözlerine ekledi.

Yurtdışı hedefi:

Logo Yazılım Ürün ve Teknoloji Geliştirme Genel Müdür Yardımcısı Turgay Aytaç, şirketin yılsonu itibariyle 14-15 trilyon lira ciro hedeflediğini, bunun yüzde 15-20’sininse yurtdışından elde edilmesinin planlandığını söyledi. Aytaç, Gebze’de yapılan fabrika yatırımının maliyetinin 6 milyon dolar olduğunu belirterek, şirketin nakit zengini olduğunu söyledi ve satışlarının dolarla olmasına rağmen, nakiti bulunduğu için şirketin, zarar etmediğine dikkat çekti. Aytaç, bu nedenle şirketin yılbaşında yüzde 700 oranında bedelsiz verme potansiyelinin bulunduğunun da altını çizdi.

Pazar payı yüzde 50’yi geçiyor:

Satışlara paralel, müşterilerin sağlamlığının da önemli bir faktör olduğunu kaydeden Aytaç, çalıştıkları müşterilerin İstikbal Yatakları, Hes Kablo, Türk Telekom, askeri hastaneler ve Botaş vb. gibi ödeme yapısı güçlü şirketlerden oluştuğunu sözlerine ekledi.

Aytaç, şirketin l trilyon 243 milyar liralık kısa vadeli borcununsa ticari borçtan ziyade, ücretlerin vergisi ve harçlardan oluştuğuna dikkat çekti. Aytaç, “Şirketin pazar payı yüzde 40 seviyesinde. Ancak, kurumsal, kobi ve destek ürünlerinden oluşan üç segmente bakarsak bu oran yüzde 50’yi geçiyor” dedi.

Ortaklık sinyali

Halka arzdan önce, stratejik ortaklık düşündüklerini fakat gerçekleşmeyince halka açıldıklarım söyleyen Turgay Aytaç, “Ortaklık konusunda her zaman görüşme yaparız. Ortaklık, gelecek olan teklife bağlı” diye konuştu. Aytaç, Dışbankla geçen yıl yapılan anlaşmanın bu yıl da devam edeceğini ve geçen yıl olduğu gibi, bu yıl da 1.3 trilyon liranın üzerinde satış yapmayı planladıklarını söyledi. Avrupa Birliği projelerinden de bahseden Aytaç, “6. çerçeve programında Türkiye Ar-Ge’ye 300 milyon euro yatırım yapacak. Bu çerçeveye ülkeler para yatırıyorlar” dedi. Ülkeler proje yaparak, parayı geri alıyorlar. Türkiye de artık buna katılıyor. Kurumların da doğrudan katılma şansı var. Bizim daha önceden iki adet projemiz vardı. Biz de buradan pay alacağız” dedi. Aytaç, ayrıca kamu projelerin beklendiğini de sözlerine ekledi.
Dünya Gazetesi, 01 Ekim 2002

Anahtar Kavramlar

– Strateji ve yapı ilişkisi
– Örgüt şeması
– Basık ve sivri yapılar
– Matris yapı
– Üç boyutlu yapılar
– Girişimci yapı
– Fonksiyonel tek ürünlü yapı
– Çok bölümlü yapı
– Şebeke türü yapı

İçindekiler

Bağlantı Stratejinin Uygulanmasında Örgütsel Yapının Önemi
Bağlantı
Örgütsel Yapı Geliştirmenin ve Bu Yapıyı Stratejiye Uygunlaştırma Nedenleri
Bağlantı
Organizasyon Yapısıyla Stratejinin Birbirlerine Uygunluğunun Araştırılması
Bağlantı Stratejik Açıdan Büyüme ve Gelişmelere Uygun Olarak Değişen Örgütsel Yapılar
Bağlantı Stratejik Alternatiflerle Örgüt Yapıları Arasındaki İlişkiler
Bağlantı Kaynak Dağılımının Tanımı ve Önemi
Bağlantı Kaynak Dağılımıyla Strateji Arasındaki İlişkiler
Bağlantı Kaynakların Dağılımı İçin Dikkate Alınabilecek Araçlar
Bağlantı Kaynak Dağılımında Bütçeleme Yöntemi
Bağlantı Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerde Kaynak Dağılımı
Bağlantı Büyük Ölçekli Kuruluşlarda Uygulama Planları ve Kaynak Dağılımı
Bağlantı Büyük Ölçekli Şirketlerde Stratejik Plan, Program, Kaynak Dağılımı
Bağlantı Özet
Bağlantı Test Soruları
Bağlantı
Yaşamın İçinden
Bağlantı Sıra Sizde Cevap Anahtarı
Bağlantı Başvuru Kaynakları