Kayıt ol  |  Giriş
NotOku'yu +1'le
Ders: Genel İşletme      Ünite 10      22 Mayıs 2009 Ara     

10. Pazarlama İlkeleri

Ses Klibi: Bu ses klibini oynatabilmek için Adobe Flash Player (Version 9 veya üzeri) gereklidir. Güncel versionu indirmek için buraya tıkla Ayrıca tarayıcında JavaScript açık olmalıdır.

– Pazarlama kavramı size neleri çağrıştırıyor? Pazarlama satış yapmak mıdır? Üretim işletmeleri dışında kalan diğer işletmeler de pazarlama faaliyetlerini yerine getirirler mi?
– Kâr amacı güden ve gütmeyen işletmelerin pazarlamayı nasıl uyguladıklarını düşündünüz mü?
– Pazarlama faaliyetlerinin yerine getirilmesiyle insanların hayat standartlarının yükseleceğini hiç düşündünüz mü?
– Pazarlamanın uğraşı alanının neler olabileceği ve pazarlama sürecinin anlaşılması için geliştirilen teoriler konusunda bildikleriniz nelerdir?
– Pazarlamayla ilgili olarak yöneticilerin, pazarlamaya bakış açısını biliyor musunuz?

1996 OLİMPİYAT OYUNLARI: SADECE ATLETLER İÇİN DEĞİLDİ

1996 yılının yazında yaklaşık 10,000 atlet Amerika Birleşik Devletlerinin Atlanta kentinde yapılan olimpiyatlarda, 27 ayrı dalda ve 271 yarışta, madalya kazanmak için rekabete girişti. Fakat, yarışmalara katılanlar sadece atletler değildi. Önde gelen bazı büyük firmalar (IBM, Xerox, McDonald’s, Coca-cola AT&T gibi) bu olimpiyat oyunlarında sponsorluklar üstlenerek tüketicilerden para kazanmak ve onlar üzerinde iyi bir imaj bırakabilmek için rekabet ortamına dahil oldular. Olimpiyat oyunları komitesi olimpiyatların finansmanı ve resmi olimpiyat sponsoru olabilmeleri için işletmelere çağrıda bulunarak 40 milyon dolar ödemelerinin gerekli olduğunu bildirdi. Bunlardan Coca-Cola 40 milyon dolarlık sponsorluk ücretinin yanı sıra yarışmalar esnasında yaptığı TV- billboard reklamları ve diğer satış çabaları için harcadığı 50 milyon dolar da dahil edilirse yaklaşık 200 milyon dolar harcadı.

Olimpiyat oyunları bazı firmalara en son teknoloji ürünlerini gösterme ve potansiyel müşterilerine bunları deneme fırsatını vermiştir. Örneğin, Sensormatic Elektronik firması olimpiyatların güvenliğini elektronik cihazlarla sağladı. Ayrıca, sporcular ile diğer görevlilerin otomatik açılır-kapanır kapılardan kolayca girip çıkmaları için mikro-cip kaplı rozet imal etmek içinde teknolojisini geliştirmişti. Yakasında bu rozetlerden bulunmayanlar kapıları kullanamadılar. Başka bir firma giysi satan mağazalarda hırsızlığı önlemek için plastik elbise etiketi üretti.

Xerox firması, hakemler ve gazeteciler için 3 ila 24 saat içinde yarışma sonuçlarını tasnif ederek, istenen yarışma sonucunu anında verebilecek teknik cihazları sağlamıştı. IBM firması da olimpiyat oyunlarıyla ilgili karmaşık bilgileri, sporculara, ziyaretçilere ve dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen basın mensuplarına anında ulaştırabilecek teknik altyapıyı kurdu. Sponsorluk yapan büyük işletmelerin bu şekilde Olimpiyat Oyunları gibi büyük bir organizasyona dahil olmalarının nedeni olimpiyat oyunlarında sponsorluk yapmakla onlar için satış imkanını ve tüketiciler nezdinde iyi imaj yaratmayı sağlamak içindir. IBM ve Sensormatic gibi bazı firmalar, aynı zamanda, çok büyük ve karmaşık bir organizasyonda nasıl bir koordinasyonun gerekli olduğuna ilişkin bilgileri de kazanmış oldular.

Amaçlarımız

Bu Üniteyi tanımladığımızda;
– pazarlamayı tanımlamak ve ekonomideki rolünü belirlemek,
– pazarlamanın gelişim sürecini açıklamak,
– pazarlama fonksiyonlarını sıralamak,
– hedef pazarın seçimini ve pazar bölümlemeyi açıklamak,
– pazarlama bilgi sistemi ve pazarlama araştırmasının önemini betimlemek için gerekli bilgi ve becerilere sahip olacağız.

Dikkat

Bu Ünitede işlenen pazarlama konularını anlayabilmeniz için işletmede yer alan faaliyetlerle ilgili önceki üniteleri öğrenmiş olmanız gerekir.

İçindekiler

Bağlantı Pazarlamanın Tanımı ve Gelişim Süreci
Bağlantı
Pazarlama Fonksiyonları
Bağlantı Pazar Bölümleme ve Hedef Pazarın Seçimi
Bağlantı
Tüketicilerin Satın Alma Davranışları
Bağlantı
Pazarlama Bilgi Sistemi ve Pazarlama Araştırması
Bağlantı Özet
Bağlantı
Test Soruları
Bağlantı
Yaşamın İçinden
Bağlantı
Biraz  Daha Düşünelim
Bağlantı
Başvuru Kaynakları

KİŞİYE ÖZEL KİTLESEL PAZARLAMA

Coca cola Türkiye’de pazarlamaya en büyük özeni gösteren şirketlerden biri. Marka sağlam ve pazarın büyük bir kısmını elinde tutuyor olsa da, meşrubat hala Türkiye pazarına Batı ülkelerinde olduğu derinlikte nüfuz edebilmiş değil. Hedef akşam yemeğine oturan her ailenin masasında Coca Cola bulundurmasına sağlamak. Bunun için meşrubatın daha az tüketildiği bölgelerde yoğunlaşıyor, her bölge için yaratıcı stratejiler geliştiriyor. Aslında Coca Cola kişiye özel kitlesel pazarlama yaklaşımını benimsiyor.

Bir başka değişle, her tüketicinin kendine özgü ihtiyaçları olduğu gerçeğinden yola çıkıyorlar. Maalesef bu stratejiyi A’dan Z’ye uygulamak mümkün değil. Bu yaklaşım tam olarak uygulanmak istediğinde her tüketici için ayrı reklam ya da tüketiciye özel promosyon hazırlamak gerekir. Bu durum henüz lojistik ve finansal açıdan mümkün olmadığına göre,tüketiciler olabilecek en alt seviyeye kadar gruplara ayrılıyor. Firma yetkililerine göre bu durum asıl hedeflerini değiştirmiyor. Onlar, Coca Cola ile tüketici arasındaki bağı bireyselleştirmek istiyorlar. Onlara göre, Coca Cola markasının tüketici için gerçek güvenilir bir lider olmasını ancak bu şekilde sağlayabilirler.
Kaynak: Power Ekonomi, 8,1999