Kayıt ol  |  Giriş
NotOku'yu +1'le
Ders: Aile Ekonomisi      Ünite 123      18 Ocak 2015 Ara     

10. Ailede Yatırımın Tanımı, Önemi ve Türleri

Amaçlarımız

Bu üniteyi tamamladığımızda; yatırımın tanımını ve önemini açıklayabilmek,
– yatırım araçlarını gruplayabilmek, yatının türlerini açıklayabilmek,
– gayrimenkul yatırımlarını sıralayabilmek,
– menkul yatırımlarım sıralayıp açıklayabilmek,
– sermaye piyasasının temel araçları olan menkul kıymetleri sıralayıp, açıklayabilmek için gerekli bilgi ve becerilere sahip olacağız.

Salih Neftçi – 11.04.2002, Star Gazetesi

İki çeşit yatırımcı…

Piyasalara son zamanlarda “beklenmedik” çok haber geldi. Bazıları ekonomik göstergelerden kaynaklandı… Diğerleri alman bazı pozisyonların tahmin edilmedik sonuçlarından oluştu… En önemlileri de hiç tahmin edilmedik uluslararası gelişmeler olarak aniden karşımıza çıktı. Beklenmedik, gelişmelerin son zamanlarda sıkça tekrarlanması, değişik yatırımcılar için değişik anlama geliyor. İlk bakışla birbiri ile çelişkili gibi gözüken iki farklı yatırım stratejisi de aslında bu nedenden… aynı şekilde … doğru. Nitekim yatırımcının özelliklerine göre bu aralar… Dövizde kalıp… yüzde 6-7 döviz faizi alan da akıllıca davranıyor … Dövizde pozisyon açıp kısa vadeli TL’de kalan da. Ne demek islediğimizi açıklayalım.

Önce bazı beklenmedik gelişmeleri hatırlamakta yarar var. Makroekonomik göstergelere baktığımızda son zamanlarda akla ilk gelen, enflasyondaki beklenenden hızlı düşüş. Öte yandan … büyük oyuncularla alman döviz pozisyonları sonucunda kurların ısrarlı bir şekilde indirilmesi ve enflasyona bakarak hesaplandığında TL’nin kriz öncesinden de daha yüksek bir reel değere ulaşması aslında daha da şaşırtıcı bir gelişme. Siyasi ve uluslararası gelişmelere gelince …11 Eylül, arkasından Ortadoğu’daki çatışmaların geldiği seviye … Bu olayları kim tahmin edebilirdi?

Şimdi mesele şu … ister enflasyon … ister döviz deyin, eğer bunlar beklenmedik bir şekilde hareket edebildilerse … önümüzdeki aylarda da, bu sefer tersyönde sürprizlerle karşımıza çıkabilirler. Olacak demiyoruz … Ama bu göstergelerin orta vadeli volatilitesi aslında şu anda görüldüğü kadar da düşük olmayabilir. Öte yandan Ortadoğu ‘da yaşananlar, Afganistan da yatışmış gibi görünen ama halen de bıçak sırtında olan durum ve … bütün bunların arkasından gelebilecek bir Irak operasyonu … Bunları hatırlayınca risklerin ve beklenmedik gelişmelerin sona erdiğini söylemek kolay değil. Peki, bu durumda ne yapmak?

Kim olduğunuza bakar. Bizce kabaca 30-70 bin dolar arasında bir tasarrufu olan yatırımcının bu dönemde uygulanması gereken akıllıca strateji, güçlü bir bankada dövizde kalıp istikrarlı bir getiri elde etmektir. Bu strateji belki çoğu zaman kısa vadede TL faizi kadar para kazandırmaz … ama uzun vadeye bakın. Dövizde kalan Türkiye’de TL de kalana kıyasla hep (çok) daha kazançlı çıkmıştır.

En güzel örneği de kamuya devredilmiş olan ve sermayesini yitirmiş olan finansal kurumlar. TL uzun vadede iyi bir getiri verseydi bu kadar havlu atan banka olur muydu? Çünkü … dövizde kalan, birçok zaman 4 düşük” bir getiri alıyor … ama döviz yükseldiği zaman bu hareket o kadar sert oluyor ki… döviz yatırımı kısa zamanda TL yatırımının önüne geçiyor. (Ve kimse de “batmıyor.”) Bu kadar beklenmedik olayın ortasında … küçük yatırımcı TL deki yüksek faize kendini kaptırırsa… bir süre sonra temkini elden bırakır ve … … uzun vadede bir ara fena yakalanır.

Öte yandan, eğer büyük bir yatırımcı iseniz … batta daha da doğrusu eğer bir kurumsal yatırımcıysanız … Üstelik … işi iyi biliyor … ve risk yönetimini ciddiye alarak uyguluyorsanız. O zaman döviz bu aralar doğru bir yatırım aracı olmayabilir. Çünkü kurumsal yatırımcı beklenmedik bir olay yaşandığında herkesten önce hareket edebilecektir… ve herkesten önce pozisyonunu kapatabilecek durumdadır. Ne de olsa … piyasanın içindedir. İlk önce kendi pozisyonunu kapatır … ondan sonra sıra müşterilere gelir. Gayet doğal.

Piyasalara bu kadar yakın olan ve gelişmeleri nispeten daha erken duyup analiz edebilen bir yatırımcının da yüksek kısa vadeli TL faizini kaçırması pek akıllıca olmayacaktır.

Anahtar Kavramlar

– Yatırım
– Tasarruf
– Gelir
– Gayrimenkul
– Menkul

Dikkat

Bu üniteyi daha iyi anlayabilmek için ailede üretim ve tüketim açısından para ünitesine ailede üretim ve tüketim ünitelerini bir kez daha dikkatlice okuyunuz.

BAŞLARKEN

Her aile kurulduğu andan itibaren birlik beraberlik içerisinde rahat, huzurlu, mutlu ve uzun bir yaşam hedefler. Kurulan her aile toplum içerisinde huzurla güvenle aile birliğini devam ettirebilmenin hesaplarını yapar. Bu arzusunun gerçekleşebilmesi için bazı temel şartların gerçekleşmesi gerekir. Bu temel şartların birincisi aileyi kuran bireylerin kültürel ve psiko-sosyal yönden birbirleri ile uyumlu, anlaşabilen çiftler olmalarıdır. Ancak bu şart tek başına aileyi kuran bireylerin aile birliğini devam ettirebilmeleri için yeterli değildir. Bunun yanında ikinci bir şart olarak ailenin belirli yeterli ve düzenli bir gelirinin de olması gerekir. Yeterli ve düzenli bir geliri olmayan ailelerde birinci şart ne kadar mükemmel bir şekilde yerine gelmiş olursa olsun aile birliğini devam ettirmek bir müddet sonra nerede ise imkânsız hale gelir ve hatta büyük olasılıkla aile birliği parçalanır. Bu nedenle bir aile birliği kurulurken bu iki şartında yerine gelmiş olmasına azami dikkat edilir.

Öte yandan bir aile birliği toplumun kendisine yüklediği bazı fonksiyonları yerine getirmek amacı ile kurulur. Bir başka anlatımla her aileden bazı fonksiyonları yerine getirmesi beklenir ve zaten ailede bu fonksiyonları zevkle yerine getirir. Aile bu fonksiyonları yerine getirirken bir insan yaşamı için uzun sayılacak bir süreci yaşar. Bu uzun süreç içerisinde aile yaşamında iyi günlerin yanında sıkıntılı, zor günlerde mutlaka olur. Nihayet aile bireyleri özellikle yaşlılık dönemlerinde, önemli ölçüde gelir azalması ile karşı karşıya kalırlar.

Oysa bu dönemde başta sağlık harcamaları olmak üzere diğer giderlerinde önemli artışlar olmuştur. İşte her aile kendi geleceğini güvence altına almak, çocuklarına iyi bir gelecek hazırlamak için özellikle kuruluş ve gelişme dönemlerinde kazancının bir kısmını tasarruf ederek değerlendirmek gerekliliğini duyar. Bunların sonucunda da tasarruflarını, ileride kendisine iyi gelir getirecek alanlara yatırır. Ancak tasarrufların değerlendirilme yöntemlerinin iyi bilinmesi, değerlendirme alanlarının isabetli seçilmesi zorunludur.

İçindekiler

– Giriş
Bağlantı Yatırım Tanımı Ve Önemi
Bağlantı Aile ve Yatırım Araçları
Bağlantı Aile ve Yatırım Türleri
Bağlantı Yatırım Türünü Belirlemede Rol Oynayan Etkenler
Bağlantı Özet
Bağlantı Test Soruları ve Cevapları
Bağlantı Yaşamın İçinden
Bağlantı Başvuru Kaynakları