Kayıt ol  |  Giriş
NotOku'yu +1'le
Ders: Davranış Bilimlerine Giriş      Ünite 6      14 Temmuz 2011 Ara     

06. Toplumsal Gruplar

Ses Klibi: Bu ses klibini oynatabilmek için Adobe Flash Player (Version 9 veya üzeri) gereklidir. Güncel versionu indirmek için buraya tıkla Ayrıca tarayıcında JavaScript açık olmalıdır.

Toplumsal Gruplar

Amaçlarımız

Bu üniteyi çalıştıktan sonra;
– grup kavramını, diğer toplumsal oluşumlardan ayıran temel özellikleri dikkate alarak tanımlayacak ve grup olgusunun toplumsal yaşamdaki yeri ve önemini kavrayacak,
– grup türlerini tanımlayacak,
– grup normlarını karşılaştırarak açıklayabileceksiniz.

Bundan altmış yıl önce Kaliforniya’da Pasadena’da yeni bir restoranın açılışı, yerel halkın ilgisini çok az çekerken, bir bütün olarak dünyaca hiç fark edilmemişti. Fakat sahipleri Mac ve Dick McDonald tarafından işletilen önemsiz gibi görünen bu küçük, işletme, restoran endüstrisinde büyük, bir devrim yaratacak ve sayısız birçok işletme hatta okul ve kilise tarafından da örgüt modeli örnek alınacaktı. McDonald kardeşlerin uygulamaya koyduğu temel formül, günümüzde bizim “fast food” olarak nitelendirdiğimiz yani yiyeceklerin, çok sayıda insana ucuz ve hızlı biçimde sunulmasından oluşmaktaydı. McDonald kardeşler çalıştırdıkları elemanların her birini, üst düzeyde uzmanlaştırarak eğittiler, yani bir kişi hamburgerleri pişiriyor, diğerleri hamburgerlerin garnitürlerini koyuyor, birileri milkshake yapıyor ve diğerleri de hazırlanan yiyecekleri montaj hattı düzeninde müşterilere sunuyordu.

Yıllar geçtikçe McDonald kardeşler kazançlarını arttırdı ve Pasadena’daki tek restoranlarını San Bernardino’ya taşıdılar. Beklenmedik bir takım olaylar yaşandığında ve Ray Kroc adlı bir gezgin tüccarın McDonals’ı ziyaret ettiğinde yıllardan 1954’tü. Kroc, kardeşlerin bu etkili sistemini görünce adeta büyülenmişti. Kroc hemen bu sistemin daha da genişletilerek fast-food restoranlarına uygulanabilme potansiyeli olduğunu hemen fark etti. Başlangıçta, Kroc bu planlarını McDonald kardeşlerle ortaklık, kurarak gerçekleştirme yoluna gitti. Fakat kısa bir süre sonra onların da hisselerini alarak tüm zamanların en başarılı hikâyelerinden biri haline gelecek kendi işini kurdu. Bugün dünya çapında 15 000 McDonald’s restoranı, sayısız insana hizmet vermektedir.

Kaynak: MACIONIS, John J. and Ken PLUMMER, Sociology a global introduction, Prentice Hail, 1998.

Dikkat

Bu ünitede ele alınacak konuları daha iyi öğrenebilmek için toplumsallaşma ve aile konularını yeterince anlamış olmanız gerekir. Konuları kendi gündelik hayatınızdaki yansımalarla ilişkisini kurarak çalışmanız kavramların pekişmesine yardımcı olacaktır.

İçindekiler

– Giriş
Bağlantı Grup, Yığın ve Kategori Farklılığı
Bağlantı Grup Türleri
Bağlantı Küçük Gruplar
Bağlantı Grup Normları
Bağlantı Özet
Bağlantı Test Soruları
Bağlantı Düşünelim Tartışalım
Bağlantı Başvuru Kaynakları

GİRİŞ

İnsanlar, ister uzayda isterse dünyada yaşasınlar, zamanlarının çoğunu bir grup içerisinde geçirirler. Bu grup içerisinde olanlar ise yaşamımızı büyük ölçüde etkilerler. Sosyolog Emile Durkheim (1933) grupları bireyle toplum arasında oluşan bir tampon olarak niteler. Grup üyeleri arasında var olan yakın ilişkiler, insanların yaşamına bir anlam ve amaç kazandırması nedeniyle küçük gruplar birey için bir yaşam bağıdırlar. Diğer bir deyimle insanı hayata bağlayan bir unsurdur. Bu bağ nedeni ile toplum içindeki kuralsızlık ortamı bir ölçüde azalabilir.

Grup birbirleriyle ilişkide bulunan en az iki veya daha fazla kişiden oluşan, belirli beklenti ve amaçları paylasan insanlardır. Grup üyeliğini paylaşan insanlar arasında, birliktelik duygusu, ortak amaçlar, kolektif normlar, doğrudan ve dolaylı bir iletişim, paylaşılan hak ve yükümlülükler yer alır.

Sosyologların en çok ilgi duyduğu konulardan birisi gruptur. Hepimiz yaşantımızın çeşitli bölümlerinde bir ya da birkaç grubun üyesi olmuş ve bu duyguyu paylaşmışızdır. Hepimiz bir sosyal varlık olmamız nedeniyle, bir aile grubunun içinde doğuyor, bu grup içinde temel kültür öğelerini öğreniyor, zaman içinde okula başlayıp arkadaşlıklar ediniyor ve zamanımızın çoğunu onlarla geçiriyoruz. Daha sonra iş hayatımız da gruplarla kurduğumuz ilişkilerle bütünleşmektedir. Birtakım zorunluluklar üstlenip, bunları diğer insanlarla paylaşmakta başarı ya da başarısızlık duygusunu diğer insanlarla birlikte keşfetmekteyiz.

Bu şekilde yaşam boyu günlük çabalarımız başkalarıyla birlikte geçmektedir. Ne yaparsak yapalım, amacımız ne olursa olsun örneğin, çalışmak, oynamak, çocuk yetiştirmek, ibadet etmek, hatta dinlenmek, hep bir grup içinde gerçekleşmektedir. İnsanın diğer insanlarla kurduğu ilişki pratik değil, daha çok psikolojik bir ihtiyaca yöneliktir. Eğer insanlar uzun müddet başkalarından ayrı olarak yaşarlarsa, sonuçta bazı psikolojik rahatsızlıklarla karşılaşmaktadırlar. Bu nedenle savaşta bile insanları otuz günden fazla tek başına bir hücrede hapsetmek Cenevre Antlaşmasına göre suç teşkil etmektedir.

Yaşantımızda tesadüfen kurduğumuz çeşitli ilişkiler yanında örneğin bankadan para çekerken memurla konuşmak gibi planladığımız amaca yönelik çeşitli etkileşimlerimiz de vardır. İnsanlarla onlarla birlikte bulunmaktan zevk duyduğumuz için, bize bir şeyler verdikleri için, bir amacı paylaştığımız için ya da başka bir şansımız olmadığı için de ilişki kuruyor birlikte oluyoruz. Bu ilişkiler grubu ya da gruplaşmaları oluşturmaktadır, işte bu ünitede bu konuyu işleyeceğiz.