Kayıt ol  |  Giriş
NotOku'yu +1'le
Ders: Halkla İlişkiler Yazarlığı      Ünite 5      8 Eylül 2009 Ara     

05. Broşür, Basın Kiti, Kitap, El Kitabı, Gazete ve Dergi

Basılı ya da görsel malzemeler için metin yazımı, halkla ilişkiler uygulamasının kalite işareti gibidir. Basılı materyal yazımı halkla ilişkiler profesyonelleri için, en güçlü alanlar olarak düşünülür. Yıllar önce, birçok halkla ilişkiler çalışanı, bu işe, gazetecilikten başlamıştır. Kuşkusuz, bugün, halkla ilişkiler için gazetecilik geçmişine sahip olmak bir koşul değildir, ancak iyi bir halkla ilişkiler çalışanı, hem basılı hem de görsel-işitsel araçlar için iyi yazı yazma tekniklerini bilmelidir. Basit, kısa cümleler, doğrudan ve kısa anlatımlar tercih edilmelidir.

Amaçlarımız

Bu üniteyi tamamladıktan sonra,
– Broşür hangi iletişim amaçlarını gerçekleştirmek için kullanılır?
– Basın dosyasında bulunması gerekenler nelerdir?
– Kitap ve el kitabının özellikleri nelerdir?
– Gazete ve derginin halkla ilişkiler amaçlı nasıl kullanılmaktadır? sorularına yanıt verebilecek bilgi ve becerilere sahip olabilirsiniz.

Örnek Olay

Trafikte Broşürlü Önlem

Aşağıda bir yerel gazetede yayınlanan broşür dağıtımı ile ilgili haberin kimi zaman broşür, kimi zaman el ilanı olarak adlandırıldığını okuyacaksınız. Uygulamada birbirinden tamamen farklı işlevlere sahip olan broşür ve el ilanları bu ünitede ayrıntılarıyla yer alacaktır. Dün Bölge Trafik Müdürlüğü ekipleri, Sabuncubeli’nde sürücülere broşür dağıttı. Trafik kazalarını etkileyen en önemli faktörler arasında yer alan sürücü, araç ve çevre (yol, yaya, yolcu, meteorolojik faktörler) gibi koşulları öngören el ilanları, sürücüler tarafından memnuniyetle karşılandı. Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü tarafından A15 karayolu Sabuncubeli Mevkii’nde kış aylarında sürücülerin can ve mal güvenlikleri için dikkatli olmaları konusunda uyarı içeren el ilanı dağıtıldı. Sürücüleri durduran ekipler, broşürleri vererek, dikkatli olunmasını istediler.

Sürücüleri kış aylarında dikkatli olmaları konusunda uyaran Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürü Nesim Gezer, “Aşırı soğuk, rüzgâr, buzlanma, kar ve yağmur yağışının, sürüş güvenliğini tehlikeye soktuğunu hepimiz biliyoruz. Böyle durumlardan kaçınmanın en güvenilir yolu, bu tip havalarda yola çıkmamaktır. Zorunlu olarak seyahat etmeleri gerekiyorsa, sürücülerin en küçük tedbiri bile göz ardı etmeden, araçlarının bakımlarını yaptırmaları ve kış koşullarına uygun araç kullanma tekniğini bilmeleri gerekmektedir. Sürücülerimizin yola çıkmadan önce takım çantası, yangın söndürücü, ilkyardım çantası, takoz, çekme halatı, buz kazıyıcı, reflektör, kar küreği, buz çözücü ve zincirinin olup olmadığını kontrol etmeleri gerekmektedir. Yoğun kar ve yağmur yağışı, sisli hava ve buzlanma, sürücülerin görüş mesafelerini kısaltmaktadır. Sürücülerimizin böyle havalarda, can ve mal güvenlikleri açısından dikkatli olmalarını istiyoruz. Bu broşürlerimizin il ve ilçelerimizde dağıtımlarını yapmaktayız. Bütün sürücülerimize kazasız yolculuklar dileriz” dedi. Ekipler tarafından durdurulan sürücüler ise önce kısa süreli bir şaşkınlık yaşarken; bu uygulamanın kendi can güvenlikleri için olduğunu anlayınca memnuniyetlerini belirttiler.

Kaynak: Trafikte Broşürlü Önlem, Manisa Haber Gazetesi, 3 Şubat 2005. http://www. manisahabergazetesi. com. tr/2005/2/3/haber01. html

Anahtar Kavramlar

– Broşür
– Basın Dosyası
– Kitap
– El Kitabı
– Gazete
– Dergi

İçindekiler

– Giriş
Bağlantı
Broşür
Bağlantı
Basın Dosyası
Bağlantı
Kitap
Bağlantı El Kitabı
Bağlantı Gazete
Bağlantı Dergi
Bağlantı Özet
Bağlantı Test Soruları
Bağlantı
Yaşamın İçinden
Bağlantı Okuma Parçası
Bağlantı Sıra Sizde Cevap Anahtarı
Bağlantı Başvuru Kaynakları

GİRİŞ

Basılı araçlarda halkla ilişkiler amaçlı mesaj üretiyorsanız, göz önünde bulundurmanız gereken bazı noktalar söz konusudur. Hedef kitlenin okuyucular olduğu durumda hazırlanacak mesaj ile hedef kitlenin dinleyiciler olduğunda hazırlanacak mesaj birbirinden farklıdır. Okuyucuların, dinleyicilerin sahip olamadığı bazı avantajları vardır. Söz gelimi, okuyucu, farklı halkla ilişkiler mesajını inceden inceye gözden geçirebilir, üzerinde çalışabilir, fırlatıp atabilir, daha iyi anlamak için belli bölümleri yeniden okuyabilir. Bu bir broşür olabilir, bir el ilanı ya da bir gazete olabilir. Önemli olan, yazılan materyaldeki ifadeleri yansıtan bir fikre, açık, kolay bir anlatıma sahip olmasıdır.

Bu ünitede, içeriği halkla ilişkiler uzmanlarının kontrolünde olan basılı iletişim araçlarından, broşür, basın dosyası, kitap, el kitapları kurumsal gazeteler ve dergiler anlatılmaktadır. Bu araçlar, hem kurum içinde çalışanlara, hem de kurum dışında yer alan kişi ve kuruluşlara iletilir. Amaç, kurumu iç ve dış çevreye tanıtmaktır. Yazılı araçların hazırlanması aşaması için bazı kararların alınması gerekir.

Bu kararları şöyle sıralayabiliriz:
– Hedef kitle kim?
– Kaç adet basılacak?
– Ne kadar sıklıkla yayımlanacak?
– Renk seçeneği nasıl olacak?
– Ücretli mi ücretsiz mi dağılacak?

  • elif

    ne biçim bi site

  • meltem

    çok iyi bilgiler verilmiş her aradığımı buldum. teşekkür ederim.