Kayıt ol  |  Giriş
NotOku'yu +1'le
Ders: Finansal Ekonomi      Ünite 4      10 Ocak 2010 Ara     

04. Faiz Oranlarının Belirlenmesi

– Kişiliğiniz beş parçaya bölünmüş görünüyor: Ego, süperego, dolar, hazine bonosu ve hisse senedi

Yukarıdaki karikatür günlük yaşantımızın önemli bir sorununu ortaya koyuyor: Servetimizi hangi varlıklarda tutacağız? En küçüğümüzden en büyüğümüze kadar hemen herkes bu konuda tercih yapmak zorunda kalıyor. “Acaba döviz mi alsak? Yoksa paramızı repoya mı yatırsak? Aslında mevduattan şaşmamak lazım. Arabayı satıp Hazine bonosu mu alsak acaba?” türü sorulara cevap arayarak tercih yapmak zorunda kaldığımız çok olmuştur. Peki, bu kararı verirken hangi faktörleri esas alıyorsunuz? Bu faktörler içinde belirleyici olan hangisi?

Başlarken

Bir önceki ünitemizde faiz kavramını ortaya koyduktan sonra, faiz oranında meydana gelen değişikliğin servetimizde ciddi kayıplar yaratabileceğini gördük ve ünitemizi bir soru ile bitirdik: “Peki, faizler neden değişir?” İşte bu ünitede bu sorunun cevabını arayacak ve bir ekonomide denge faiz oranının nasıl belirlendiğini ve daha da önemlisi neden değiştiğini ortaya koymaya çalışcağız. Unutmayınız ki, ülkemiz özellikle 2000’li yıllarla birlikte, faiz oranına ilişkin birçok konuda ders kitaplarına girebilecek düzeyde örnekler sergilemektedir. Bunlar arasında en çarpıcı olanı faiz oranının Şubat 2001’de %7000 düzeyini aşmış olmasıdır. Eğer bu ünitede anlatılanları iyi kavrayabilirseniz, faiz oranlarında meydana gelen küçük veya büyük ölçekli değişmelerin nedenlerini de çok rahat ortaya koyabileceksiniz.

Faiz oranlarının nasıl belirlendiğinin ve neden değiştiğini anlayabilmek için, öncelikle faiz ödemesi yapan menkul kıymetleri neden talep ettiğimizi anlamamız gerekmektedir. Bu amaçla geliştireceğimiz ve portföy tercihi adını verdiğimiz yaklaşım aracılığı ile finansal varlıklara olan talebi etkilemesi muhtemel değişkenleri belirleyecek ve bu değişkenlerin varlık talebi üzerindeki etkilerini açıklayacağız. Portföy tercihi yaklaşımını öğrendikten sonra, piyasa faiz oranının belirlenmesine ödünç verilebilir fonlar yaklaşımını ele alacak, bu yaklaşımın analitik kullanımını ve piyasa denge koşullarını açıklayacağız. Denge faiz oranının belirlenmesinden öte, belirlenen denge faiz oranının sık sık değiştiğini de ele almamız gerekmektedir. Öğrendiğimiz ödünç verilebilir fonlar yaklaşımı aracılığı ile bir ekonomide piyasa faiz oranında meydana gelen değişmelerin nedenlerini arz ve talep cephesinden ortaya koyacağız.

İçindekiler

– Giriş
Bağlantı Portföy Tercihi

Bağlantı Faiz Oranının Belirlenmesi
Bağlantı Denge Faiz Oranındaki Değişmeler
Bağlantı Özet
Bağlantı Düşünelim, Tartışalım
Bağlantı Test Soruları
Bağlantı Sıra Sizde Cevap Anahtarı
Bağlantı Başvuru Kaynakları