Kayıt ol  |  Giriş
NotOku'yu +1'le
Ders: Finansal Ekonomi      Ünite 3      13 Aralık 2009 Ara     

03. Faiz Oranlarının Anlamı ve Ölçümü

Einstein - E=mc2

…ve Einstein sonunda farkeder ki “vakit nakittir”

İzafiyet Teorisinin sahibi olan Albert Einstein’ın en sonunda “vakit nakittir” sonucuna ulaştığını vurgulayan yukarıdaki karikatürde, aslında birçoğumuzun farkında olmadığı bir kavrama dikkat çekiliyor: Paranın zaman değeri. Ekonomik birimlerin büyük bir çoğunluğu, belki siz de, bu kavramı ilk duyduklarında akıllarına hemen enflasyon nedeni ile paranın zaman içerisinde değer kaybetmesini hatırlamaktadır. Dolayısıyla, paranın zaman değeri kavramı ile paranın değer kaybetmesi olguları çoğu zaman birbirine karıştırılır. Bu iki olgu arasındaki fark sizce ne olabilir?

Başlarken

Faiz oranları bir ekonomide en çok izlenen göstergelerden birisidir. Bu değişkende gözlenen hareketler basında her gün ayrıntılı olarak yer alır, TV kanallarından ayrıntılı olarak duyurulur. Faiz oranlarına karşı olan bu ilginin sebebi oldukça basittir: Faiz oranları günlük yaşantımızı doğrudan etkilemekte ve ekonominin sağlığı üzerinde çok ciddi sonuçlar yaratmaktadır. Finansal piyasalarda gerçekleştirilen işlemler ve bunların sonuçlarını daha ayrıntılı olarak incelemeye geçmeden önce, “faiz oranı” deyimi ile ne kastedildiğini ve kavramın nasıl ölçüldüğünü anlamamız gerekmektedir.

Bu ünitemizde faiz oranı kavramı ile ilgileneceğiz. Öncelikle, faiz kavramının iktisadi açıdan ne anlama geldiğini ve çeşitli türdeki kredi işlemlerinde üstlendiği fonksiyonu ortaya koyacağız. Daha sonra, paranın zaman değeri kavramını ele alacak ve faiz oranının gelecekte elde edilecek bir parasal değeri bugüne indirmekte üstlendiği iskonto oranı olma fonksiyonunu tartışacağız. Son olarak bu bölümde, piyasalarda ölçülebilen faiz oranından yola çıkarak, bu kavrama bağlı olarak tanımlanan diğer kavramları ve bunların pratik kullanımını ele alacağız.

İçindekiler

– Giriş
Bağlantı Faiz Oranının Anlamı

Bağlantı Paranın Zaman Değeri
Bağlantı Faizle İlgili Diğer Kavramlar
Bağlantı Özet
Bağlantı Düşünelim, Tartışalım
Bağlantı Test Soruları
Bağlantı Sıra Sizde Cevap Anahtarı
Bağlantı Başvuru Kaynakları