Kayıt ol  |  Giriş
NotOku'yu +1'le
Ders: Anne-Çocuk Sağlığı ve Beslenmesi      Ünite 3      3 Ocak 2012 Ara     

03. Çocuklarda Sık Görülen Hastalıklar

Amaçlar

Bu üniteyi çalıştıktan sonra;
– çocuklarda sık görülen hastalıkların neler olduğunu bilecek,
– çocuklarda sık görülen hastalıkların özelliklerini tanıyabilecek,
– çocuklarda sık görülen hastalıkların belirtilerini gösteren çocuklara hangi işlemlerin yapılacağını bilecek,
– anne ve babaların hastalık belirtilerini neden dikkate almaları gerektiğinin bilincine varacak,
– korumanın, tedavi etmekten her zaman daha iyi bir yol olduğunu bilecek,
– çocuklarda sık görülen hastalıkların giderilmesindeki yanlış anlayışların giderlerini hesaplayabilecek,
– ülkemizde çocuk ölüm oranlarının aşağıya çekilmesinde, eğitimin ne denli önemli bir rol oynadığını değerlendirebileceksiniz.

İçindekiler

– Giriş
Bağlantı Çocukta Enfeksiyon Hastalıkları
Bağlantı Çocukta Alerjik Hastalıklar
Bağlantı Çocukta Anemiler
Bağlantı Kalıtsal Metabolik Hastalıklar
Bağlantı Kromozom Hastalıkları
Bağlantı Özet
Bağlantı Test Soruları
Bağlantı Başvuru Kaynakları

Çalışma Önerileri

Üniteyi çalışmaya başlamadan önce:
– Çocuk yaşta ve okul çağında geçirdiğiniz hastalıkların giderilmesinde neler uygulandığını anımsamaya çalışınız.
– Yazılı ve görsel basında rastladığınız çocuklarda sık görülen hastalıklara ilişkin haberlerin sunuluş biçimi ve sonuçlarının yorumu hakkında düşündüklerinizi anımsayınız.
– Çocuklarda görülen hastalıkların giderilmesinde “kocakarı ilacı kullanılması, üfürükçülerin söylediklerinin yapılması gibi “ yanlış anlayışların yaygın kabul görmesinin altında yatan nedenler neler olabilir? Araştırınız.
– Vücudunuzda beklenmeyen bir değişiklik hissettiğinizde bunun önemli bir şeye işaret edeceğini düşünür müsünüz?

Üniteyi çalışırken:
– “Sorun Tanımı” bölümünde verilen öyküyü dikkatlice okuyunuz. Öyküde, özellikle, doğru düşünceleri yansıtmayan cümleleri belirlemeye çalışınız.
– Verilen öyküye benzer öykülerle çevrenizde karşılaşma sıklığınız nedir? Eğer sık karşılaşıyorsanız, bu öyküler ile ünitede verilenler arasında ilişki kurmaya çalışınız.
– Bu ünitede sunulanları yalnız sağlıkçıların değil öğretmenlerin de bilmeleri gerekir mi? Niçin? Tartışınız.

Sorun Tanımı

Sevinç ve Umut mutlu giden evlilik yaşamlarına bir de bebeğin katılacağını öğrenince çok sevinmişlerdi. Her şey çok iyi gidiyordu. Bebeğin doğumu sorunsuz olmuştu. Eve geldikten sonra da kısa sürede birbirlerine alışmışlar, bebeğin ne zaman ne için ağladığını anlar duruma gelmişlerdi. Ancak bebek 6 aylıkken birden ateşlendi. Ateşi 40 derecenin üzerindeydi. Ağlıyor, inliyor, derin uykuya dalıyordu. Sevinç hemen bebeğin üşüdüğünü düşünerek üzerine bir kat daha hırka giydirdi ve onun üzerine de kalın bir battaniye attı. Annesinin “Ateşi olan çocuğu terletmek gerekir.” dediğini anımsıyordu. Fakat bebeğin ateşi düşeceğine daha da yükseldi ve birden gözleri yukarı doğru kayıp, ağzından köpükler gelmeye başladı. Rengi de morarıyordu. Sevinç ve Umut panik içinde bebeklerini en yakın sağlık kuruluşuna götürdüler.

Bu hastalığı atlattıktan sonra da zaman zaman hastalıklar kapılarını çaldı. Bebekleri 9 aylıkken bu kez de ishal oldu. Aylardan ağustostu ve hava çok sıcaktı. İshalin havaların dönüşümü ile ilgili olduğunu düşünen aile, bebeğin ishalinden çok fazla endişe duymadı. İshal durdurucu bir ilacı eczaneden alıp bebeklerine hemen içiriverdiler. İshali azalsın, çok sulu kaka yapmasın diye de bebeğe su vermekten kaçındılar. Ama ishal bir türlü durmuyordu. Bebeğin giderek gözleri çökmeye, ağzı kurumaya başladı. Ağlıyor ama gözlerinden yaş gelmiyordu. Bir süre sonra ağlaması da kesildi. Baygın bir halde inliyor ve hızlı hızlı soluk alıp vererek yatıyordu.

Giriş

Çocuklarla çok yakın bir ilişki içinde olan öğretmen, çocuklarda sık görülen hastalıklar hakkında bilgi sahibi olursa hem öğrencileri bilgilendirir, hem de bir sorunla karşılaşıldığında bilinçli olarak yardımcı olabilir. Hastalıkların bulaşma yolları, hastalıklardan korunmak için alınması gereken önlemleri bilmek ve öğretmek sağlık personeli kadar öğretmenin de görevidir. Ayrıca öğrencinin gözündeki en saygın kişi olarak öğretmen önerilerine uyulması olasılığı en yüksek kişidir. Hastalanan bir çocuğun ne zaman doktora başvurması gerektiğini ve kalıtsal hastalıkların ne şekilde çocuklara geçtiğini bilen bir öğretmen hem öğrencilerine hem de ailelere yardım edebilir; yararlı önerilerde bulunabilir. Öğretmenin bu konularda bilgi sahibi olması, araştırmacıların, uygulamayı yapanların ve diğer uzmanların çabaları arasında eşgüdüm sağlanmasına aracılık edebilecektir. Bütün bu nedenlerle, bu bölümde, çocuklarda sık rastlanan bazı hastalıklar hakkında bilgi verilmiştir.

Tartışalım

Çocuklarda sık görülen hastalıklar konusunda öğretmenlerin de bilgi sahibi olmaları niçin gereklidir?

Çocuklarda sık görülen hastalıklar, enfeksiyon hastalıkları, alerjik hastalıklar, anemiler, kalıtsal metabolik hastalıklar ve kromozom hastalıkları başlıklarında toplanmaktadır. Bu başlıklar ve alt başlıklar izleyen sayfalarda ayrıntılı olarak işlenmektedir.