Kayıt ol  |  Giriş
NotOku'yu +1'le
Ders: Genel İşletme      Ünite 2      22 Mayıs 2009 Ara     

02. İşletmelerin Özellikleri

Ses Klibi: Bu ses klibini oynatabilmek için Adobe Flash Player (Version 9 veya üzeri) gereklidir. Güncel versionu indirmek için buraya tıkla Ayrıca tarayıcında JavaScript açık olmalıdır.

– Gereksinmelerimizi karşılayan işletmelerin özelliklerini bilmenin yaşamınızı kolaylaştıracağını hiç düşündünüz mü?
– İşletmeler hangi amaçlarla kurulurlar?
– İşletmelerde ne tür işlevler gerçekleştirilir?
– İşletmelerin faaliyetlerini etkileyen çevre unsurları nelerdir?
– Yaşamınızda önemli bir yer tutan işletmeler, hangi özellikleri ile benzerlik ve farklılıklar gösterir?

GENÇ GİRİŞİMCİLER

İki genç girişimci olan Ahmet ve Mehmet, ellerindeki sermayeyi değerlendirmek isterler. Kafadarlar sermayelerini yatırıma dönüştürmeye karar verirler. Çevrelerine danıştıktan sonra bir yerel radyo kurma fikri onlara cazip gelir. İki kafadarın amacı kâr etmektir. Kendi aralarında, bir yerel radyo kurmak için gerekli olan materyalin dökümünü yaparlar. Tahmini gelirleri maliyeti karşılamaktadır. Onlar için her şey tamamdır, başka bir ön araştırmaya gerek yoktur. Kazanç onları beklemektedir.

Ahmet ileriyi gören bir işletmeci olarak ortağına şöyle der:
– Dostum çevrene baksana, herkes yerel radyo kuruyor. Bu işi yapmak için büyük bir yatırıma gerek yok. Kur, işlet ve kazan!
Mehmet de ortağından pek farklı düşünmez, ancak onun içini bir kurt kemirir. İçini kemiren kurdu arkadaşına aktarırken gelecek için pek de umutlu değildir:

– İkimiz de ziraatçıyız. Radyoculuğun hiçbir yönünü bilmiyoruz. Bir bilene danışsak mı?
Oysa ortağı kafasında bu durumu çoktan çözmüştür. -Bir teknik eleman tutarız. Bir iki spiker de bulduk mu işimiz tamam. İki kafadar kendilerini birer radyo patronu görerek ellerindeki sermayenin büyük bir kısmını harcarlar ve ortaklık kurarlar. Bir daire kiralanır, stüdyo mekanı belirlenir ve duvarları yalıtılır. Mikrofonlar, araçlar, CD arşivi, birkaç masa sandalye ve bir telefon… Yerel radyo hazırdır. Adlarının ilk hecelerinden hareket ederek, kendilerine göre çok ilginç olan, bir de ad koyarlar yerel radyoya: “AhMe FM”.

Zaman hızla geçer ve “AhMe” bir işletme olarak bir yılını doldurur. Bizim genç patronlar, kazanç sağlamak için reklam gelirine ihtiyaç olduğunu bilmelerine rağmen bir yılın sonunda yeteri kadar reklam geliri sağlayamadıklarını üzülerek görürler. Ellerindeki sermaye neredeyse tükenmiştir. İki kafadar yürütmeye çalıştıkları işin ayrıntılarını düşünmediklerini, kurdukları işletmenin özelliklerini bilmediklerini ve bu işletmenin iş alanıyla ilgili çevreyi tanımadıklarını geç fark ederler! Yani evdeki hesap çarşıya uymamıştır.

Amaçlarımız

Bu Üniteyi tamamladığımızda;
– işletmelerin amaçlarını belirlemek,
– işletmelerin işlevlerini tanımlamak,
– işletmelerin çevresinde, karşılıklı etkileşim içinde bulundukları çevre unsurlarının özelliklerini ve etkileşimin boyutlarını betimlemek,
– işletmelerin gruplandırmasına yönelik ölçütleri ayırt edebilmek,
– farklı ölçütlere göre gruplanan işletmelerin özelliklerini tanımlamak için gerekli bilgi ve becerilere sahip olacağız.

Dikkat

Bu Ünitede işlenen konuları daha iyi anlayabilmek için; 1. Ünitede ele aldığımız işletmelerle ilgili temel kavramları ve bunların işletmelerle bağlantısını yeterli düzeyde öğrenmiş olmanız gerekir.

İçindekiler

Bağlantı İşletmelerin Amaçları
Bağlantı
İşletmelerin İşlevleri
Bağlantı İşletmelerin Çevre İlişkileri ve Sorumlulukları
Bağlantı İşletmelerin Gruplandırılması
Bağlantı Özet
Bağlantı
Test Soruları
Bağlantı
Yaşamın İçinden
Bağlantı
Biraz  Daha Düşünelim
Bağlantı
Başvuru Kaynakları