Kayıt ol  |  Giriş
NotOku'yu +1'le
Ders: Hukuka Giriş      Ünite 2      20 Mayıs 2009 Ara     

02. Hukuk Kurallarının Özelliği (Hukukun Yaptırımı) ve Hukukun Sistemi

Değişik Kişilere Karşılıksız Çek Verdikten Sonra Kayıplara Karıştı.

Beyaz eşya satan bir mağazadan 100 bin TL’lik çeşitli mallar alan Cansever isimli bir kişi, mağazaya olan borcuna karşılık, 100 bin TL’lik çek verdi. Çeki bozdurmak üzere bankaya giden mağaza sahibi kötü bir sürpriz ile karşılaştı. Çekin karşılığı yoktu ve Cansever, kendileri ile birlikte en az 10 kişiye daha karşılıksız çek vermişti.

Üstte yer alan haberlere günlük hayatımızda gerek televizyon gerekse gazete haberlerinde sıkça rastlarız Hatta bu tür olayların zarar gören tarafı biz de olabiliriz. Olayımızda Cansever’in farklı tepkilerle karşılaşacağı kesindir. Elbetteki bu tepkiler farklı olacaktır. Acaba:

– Cansever, hangi tür sosyal kurallara aykırı davranmıştır?
– Cansever, belli bir davranışta bulunmaya zorlanabilir mi?
– Cansever’e, uygulanacak yaptırımlar arasında hangileri vardır? Bunlar ne tür farklılık göstermektedir?

Bu ve benzeri soruları, 1. ünitede ayrıntılı olarak gördüğümüz ve içinde yaşadığımız toplum kurallarını göz önüne alarak yanıtlayabiliriz. Ancak, her toplumsal kurala göre yanıtlarımız farklı olabilecektir. Acaba, hukuk kuralları açısından ne tür yaptırımlar söz konusu olacaktır. İşte, “Hukuka Giriş” kitabının ikinci ünitesinde yaptırımların ne olduğu, farklı sosyal kurallara ve farklı hukuk kurallarına aykırılık halinde ne tür yaptırımlarla karşılaşılacağına; hukukun bir sistematiğe bağlanmasının gerekli olup olmadığına ve bunun mümkün bulunup bulunmadığına yanıt arayacağız.

Amaçlarımız,

Bu üniteyi tamamladığımızda;
– yaptırım ve hukuki yaptırım türlerini tanımlayabilmek ve örnekleyebilmek,
– hukuk sistematiğinin ne olduğunu, hangi açılardan yapıldığını ve önemini kavrayabilmek için gerekli bilgi ve becerilere sahip olacağız.

İçindekiler

– Giriş
Bağlantı Hukuk Kurallarının Özellikleri (Hukukun Yaptırımı)
Bağlantı Hukukun Sistemi
Bağlantı Özet
Bağlantı Test Soruları
Bağlantı Düşünelim, Tartışalım
Bağlantı Yaşamın İçinden
Bağlantı Başvuru Kaynakları