Kayıt ol  |  Giriş
NotOku'yu +1'le
Ders: Uluslararası İşletmecilik      Ünite 1      11 Eylül 2009 Ara     

01. Uluslararası İşletmeciliğe Giriş

Ses Klibi: Bu ses klibini oynatabilmek için Adobe Flash Player (Version 9 veya üzeri) gereklidir. Güncel versionu indirmek için buraya tıkla Ayrıca tarayıcında JavaScript açık olmalıdır.

En küçüğünden en büyüğüne hemen her ulus, değişik türde uluslararası işletmecilik faaliyetlerini yürüten işletmelere sahiptir. Dünyanın her yerinde üretilen çok çeşitli ürün ve hizmetlerin ticaretini yapmak ve bu ürün ve hizmetleri yerel pazarlarda hazır bulundurmak yoluyla ulusların çıkar sağlamaları uluslararası işletmecilik faaliyetleri sayesindedir.

Bu üniteyi tamamladıktan sonra aşağıdaki soruları yanıtlayabileceksiniz.
– Uluslararası işletmecilik faaliyetleri kaç ana kategoriye ayrılır?
– Uluslararası işletmeciliğin ulusal işletmecilikten farklılıkları nelerdir?
– Uluslararası işletmeciliği önemli kılan gelişmeler nelerdir?
– Uluslararası işletmeciliğin tarihsel süreç içindeki gelişimi, hangi dönemlerden geçerek bugünkü anlamını kazanmıştır?

McDonald’s’a Göre Dünya

Global yayılma ile elde edilebilecek fırsatlara yatırım yapan işletmeler içerisinde en bilinenlerinden birisi McDonald’s’tır. İlk McDonald’s restoranı 1955 yılında Des Plaines, Illinois’te hizmete girmiştir. En çok beğenilen ürünlerinden biri olan Big Mac ise ilk defa 1968 yılında müşterilerin beğenisine sunulmuştur. McDonald’s yeni yüzyıla, 117 ülkede, 6 kıtada, günde 40 milyon müşteriye hizmet sunan 25. 341 restoran ile girmiştir. İşletmenin ABD’de 12. 490, Avrupa’da 4. 556, Asya/Pasifik bölgesinde 5. 261, Latin Amerika’da 1. 554 ve Kanada’da 1. 458 restoranı bulunmaktadır. McDonald’s’ın faaliyet göstermediği tek kıta Antartika’dır ki, orada da yerleşim mevcut değildir. Japonya toplam biftek üretiminin %10’u McDonald’s hamburgerlerinde kullanılmaktadır.

Uluslararası anlamda McDonald’s restoranları standart mönüler sunmaktadır. Ancak işletme, zaman zaman faaliyet gösterdiği ülkenin kültürel tercihlerine göre farklı mönüler de geliştirmektedir. Kanada’da, peynir, sebze, biber ve lüks pizza, Uruguay’da üzerinde yumurta bulunan McHuevo isimli bir hamburger mönüsü, Japonya’da, soya sosu ve karanfil ile tatlandırılmış kızarmış piliçburger, McDonald’s’ın ülkelere göre geliştirmiş olduğu örnekler arasında sayılabilir. McDonald’s önemli bir uluslararası işletmecilik örneği olmasının yanında, kültürel bir fenomendir. İşletme uluslararası faaliyetlerini genişlettikçe, birbirinden uzak ülkelerin kültürlerine ve insanlarına karşı duyarlılıklarını artırmaya da devam etmektedir.

Kaynak: M. R. Czinkota ve diğ. Global Business. Hartcourt College Publisher, 2001, s. 5.

Anahtar Kavramlar

– Uluslararası İşletmecilik
– Uluslararası İşletme
– Uluslararası Ticaret
– Uluslararası Yatırım
– Teknoloji
– Rekabet
– Standardizasyon
– İş Çevresi
– Ekonomik Entegrasyon
– Globalleşme

İçindekiler

Bağlantı Uluslararası İşletmeciliğin Tanımı
Bağlantı
Ulusal ve Uluslararası İşletmeciliğin Karşılaştırılması
Bağlantı
Uluslararası İşletmeciliği Önemli Kılan Gelişmeler
Bağlantı
Uluslararası İşletmeciliğin Tarihsel Gelişimi
Bağlantı Özet
Bağlantı
Test Soruları
Bağlantı
Yaşamın İçinden
Bağlantı
Sıra Sizde Cevap Anahtarı
Bağlantı
Başvuru Kaynakları

  • buzdevri69

    Üye olduğum halde gerekli bilgileri kopyalayamıyorum.bilgilendirseniz sevinirim