Kayıt ol  |  Giriş
NotOku'yu +1'le
Ders: İkna ve Konuşma      Ünite 1      4 Haziran 2009 Ara     

01. Tutum, İkna ve İkna Edici İletişim

İnsanlar arası iletişimin tanımında yer alan tutum, tutumun öğeleri ve iknanın öğelerinin ikna edici iletişim süreci içerisindeki yeri büyük önem taşımaktadır. Bu bölümde, ikna edici iletişimde ikna kavramının ve tutumun tanımları ve iletişime etkileri kavramlarla ilgili ayrıntılara ve ikna edici iletişim matrisinde yer alan bağımlı ve bağımsız değişkenler gibi kavramların anahtar özelliklerine değinilmektedir. Tüm bunların haricinde iknanın zeka ve korku gibi kavramlarla olan bağlantısına ve ikna edici iletişim konusundaki yaklaşımlar başlığı altında bilgi süreci yaklaşımı, uyum kuramı yaklaşımı ve algılama yaklaşımına da yer verilmektedir. Öğrenme kuramı, bilişsel çelişki kuramı ve objektif denge kuramı gibi kuramlar iknacının bilmesi gereken temel kuramlar arasında yer almaktadır. İkna süreci, iletişim modelinde olduğu gibi düşünülerek kaynak, ileti, kanal ve alıcı perspektifinden ele alınması gereken bir süreç olarak düşünülmelidir.

Amaçlarımız

Bu üniteyi tamamladıktan sonra;
– tutum ve ikna kavramlarını açıklamak,
– ikna edici iletişim konusundaki temel yaklaşımları sıralamak,
– ikna sürecinin izlediği yolu belirlemek, için gerekli bilgi ve becerilere sahip olacağız.

Örnek Olay

Basında Ülker: Stars Şeker Nasıl Doğdu?

Gıdada Türkiye’nin en büyük üretici ve marka yatırımcılarından olan Ülker’in son markalarından Stars’ın markalaşma süreci nasıl işledi? İşte, marka adının bulunmasından logo oluşumuna, ambalaj tasarımından marka vaatlerine kadar yeni bir markanın doğuş, eski markanın da yenilenme öyküsü. Yeni bir markanın nasıl oluşturulduğunu aşama aşama, süreç süreç aktarmak için, pazarlama arenasına sadece son birkaç yılda bile onlarca yeni marka kazandıran Ülker ürünlerinden birini seçmek kadar doğal bir tercih olamazdı kuşkusuz. Evet, tüketici ve özellikle de pazarlama dünyası, Ülker’i son zamanlarda en çok da Cola Turka’sının çıkışıyla anacak gerçi. Ama Türkiye çapında yüz küsur bin noktaya ulaşabilecek kadar gelişkin pazarlama ağı ve bilinirlikte, çorbadan bisküviye, çikolatadan dondurmaya kadar hemen her kategoride mutlaka hep ilk üç arasında yer alan alt markalarıyla Ülker’in diğer ürünleri de benzer markalaşma süreçlerinden geçti. Bunun son örneklerinden biri de Stars adlı şeker idi. Peki bu marka nasıl yaratıldı?

Aslında Ülker, bugüne kadar ana ürünleri çikolata ve bisküvi üzerine yoğunlaşmıştı. Son olarak şeker konusunda da ciddi bir yatırım yaptı. Çünkü bu segmentte zayıf kaldığını gördü ve var olan tesisler ile bu işin olmayacağını, dolayısıyla yeni tesislerin kurulması gerektiği kararını aldı ve yeni bir ürün ortaya çıkardı. Bu yeni marka ve ürünün lansmanını yapmak için 2003 yılı Temmuz ayında Paristanbul’a başvurdu. Genel strateji diğer Ülker ürünlerinden farklı değildi. Yani yeni marka, ana marka olan Ülker’in marka prestijinden yararlanacak ama diğer yandan da başlı başına bir marka olarak konumlandırılacaktı. Bir başka ifadeyle, Ülker’in bir alt markası olduğu hatırlatılacak ama “Ülker” diye anılmamasına özen gösterilecekti.

Ürün Tanımı

“Yine aynı zamanda ürünü gururla sunabileceğimiz ve Türkiye’de tek olduğu için ürünün tanımını da büyük puntolarla yazarak yaptık. ‘Portakallı, sütlü, kremalı bon bon şeker’ olarak ambalajların üzerine yazdık. Ambalajın üzerindeki “Yeni” ibaresini de, Türkiye’ye ilk kez giren bir ürün olduğu için ambalajın ön tarafında kullanmayı uygun gördük ve direkt göstermeye çalıştık. Şekerin formu da farklıydı ve bu şekli de tüketiciye göstermemiz gerekiyordu.” Zeminde ise şekerlerin, portakal, çikolata ve çilek gibi farklı tatlarının yansıması yaratılacak. Yine zeminde yapılan degrade çalışma, bir karışımın, tanımlanamayan tatların simgesi olarak düşünülüyor. Degradeler çok net olmayan şeyler için kullanılıyor ve size “beni tattığınızda tanımlayamayacağınız hisler ve tatlar yaşayacaksınız” hissini veriyor. Her meyve için onu çağrıştıran renkler kullanılıyor.

Kaynak: http://www.ulker.com.tr/ haberler/basinda_ulker/haber_detay.asp?HID=255

Anahtar Kavramlar

– Tutum Kavramı
– İkna Kavramı
– Bağımlı ve Bağımsız Değişkenler
– İkna ve Korku
– İkna Süreci

İçindekiler

Bağlantı Tutum Kavramı
Bağlantı
İkna Kavramı
Bağlantı
İkna ve Zeka Bağıntısı
Bağlantı İkna ve Korku
Bağlantı İkna Edici İletişim Konusunda Yaklaşımlar
Bağlantı İkna Sürecinin İzlediği Yol
Bağlantı Özet
Bağlantı Test Soruları
Bağlantı
Yaşamın İçinden
Bağlantı Okuma Parçası
Bağlantı Sıra Sizde Cevap Anahtarı
Bağlantı Başvuru Kaynakları

  • cercıs

    sağolun emeğinize sağlık