Kayıt ol  |  Giriş
NotOku'yu +1'le
Ders: Finansal Ekonomi      Ünite 1      6 Haziran 2009 Ara     

01. Finansal Sisteme Genel Bakış: Finansal Piyasalar ve Finansal Araçlar

Para ve kazanmak üzerine karikatür

Yukarıdaki karikatür, eleştirel anlamda da olsa, yaşantımızın temel amaçlarından birini sorguluyor: Daha rahat bir yaşam, daha güvenli bir gelecek için çalışıyor ve gelir düzeyimizi yükseltmeye çabalıyoruz, tasarruf düzeyimizi arttırmak istiyoruz. Peki, hiç düşündünüz mü, tasarruflarımızı dilediğiniz gibi değerlendirebileceğimiz bir sistem olmasaydı (örneğin, ekonomide bankalar söz konusu olmasıydı) ne yapardınız?

Başlarken

Ünlü yazar Charles Dickens, İki Şehrin Hikayesi isimli romanında “. . . Yıllık gelir 20 pound, yıllık harcama 19. 9, sonuç mutluluk. Yıllık gelir 20 pound, yıllık harcama 20. 6, sonuç sefalet. . . ” diye yazıyor. İktisadi açıdan tasarruf yapmanın ardında yatan bir gerçeği vurgulaması nedeniyle, yazıldığı dönem için ilginç bir tespit. Ama, günümüzde gerçekten gelirden daha fazla harcama yapma olanağı yok mu? Yada gelirinden fazla harcama yapanların sonu sefalet mi oluyor? Şüphesiz, günümüz koşularında, bu kitabın yazarı da dahil olmak üzere, pek çoğumuz, çoğu zaman gelirimizden daha fazla harcama yapıyoruz. Peki harcamalarımızı nasıl karşılıyoruz? Bunun iki yolu olabilir: Ya daha önce yaptığımız tasarrufların bir kısmını kullanıyoruz yada başkalarının yaptığı tasarrufları kullanıyoruz. Bu ikinci yol kısaca “borçlanarak” biçiminde de ifade edilebilir.

İşte, finansal sistem bize bu ikinci olanağı yaratıyor. Bu ünitede, bizlere ve ekonominin bütününe, bu olanağı sağlayan finansal sistemi tanıyacak, fonksiyonlarını ve bunların ekonomi açısından önemini tartışacağız. Bu sistemin unsurlarını oluşturan ve şu ana kadarki derslerimizde sadece kavram olarak gördüğümüz finansal piyasaları ve bunlara ilişkin kitap boyunca kullanacağımız kavramları öğrenecek, bu piyasalarda işlem gören araçları ele alacak, bunların özelliklerini ortaya koyacağız.

İçindekiler

– Giriş
Bağlantı Finansal Sistem ve Üstlendiği Fonksiyonlar

Bağlantı Finansal Piyasaların Yapılanması
Bağlantı Temel Finansal Araçlar
Bağlantı Özet
Bağlantı Düşünelim, Tartışalım
Bağlantı Test Soruları
Bağlantı Sıra Sizde Cevap Anahtarı
Bağlantı Başvuru Kaynakları